Fractura metatarsian 5?

Oase si articulatii

Postata de Andrei cu 2 ani in urma.

Bună ziua, în urmă cu 32 de zile am căzut cu piciorul strâmb si am avut fractura de metatarsian 5, pe radiografie se vedeau 2 fisuri la os, am star cu el în ghips de pe 25 febroarie până pe 26 martie am dat ghipsul jos piciorul arată normal cu excepția ca încă e putin umflat în zona unde a fost lovitura (fractura), las grutate pe el dar doar ca ma doare când merg, e normal sau sa ma duc la un doctor?, doctorul ortoped a spus atunci cand l-am pus în ghips ca daca calc pe ghips trebuie operat asa ca nu am călcat..

Raspunsuri (12)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Exista zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
Printre ele exista o fractura deosebit de grava, care necesita cel putin 2-4 luni de imobilizare gipsata stricta, fara sprijin pe picior.
Raspunsul final depinde, evident, de datele D-voastra personale si de tipul fracturii, evidentiabil pe radiografie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Andrei

acum 2 ani

Pe biletul de externare scrie fractură mts 5, pe radiografie arată că o bucățică din mtatarsianul 5 se apropie foarte mult cuboid si a spus sa nu am probleme în mers, si el a zis ca de asta sa nu trebuiască operat

Andrei

acum 2 ani

Varsa mea e de 22 de ani si greutate se 90kg daca ajută cu ceva varsta si greutatea

Madalin

acum 2 ani

Bună ziua. Pe 23 Februarie am fost diagnosticat cu fractura la metatarsian 5. Mi sa ghipsat piciorul, am urmat un tratament de 30 fiole de Clexane, fără sa calc pe picior. După care am fost la doctor sa mi se dea ghipsul jos acesta a constata ca trebuie sa mai stau 2 săptămâni în ghips fără sa calc, fără a mi se facă o radiografie sau sa se schimbe ghipsul pentru ca acesta juca puțin. Azi, 12 Aprilie mi sa dat ghipsul jos spunând-u-mi ca urmează sa merg din nou 30 zile în cârje fără sa calc pe el tot fără a mi se face o radiografie sa vadă dacă acesta e în regula. Urmând iar o serie de tratament necompensat de Fleximobil și Muvon care rolul amândurora este pentru articulații ambele. Dacă eu nu calc pe picior ca să îmi revindec mușchii, eu după astea 30 zile când o sa plec la munca nu o sa pot sa calc mușchii fiind moi. Nu ajuta cu nimic ca mi-a dat ghipsul jos atâta timp cât mușchii mei sunt tot în repaus fără sa ii vindec. Ce pot face în acest caz?

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna seara, Exista cateva zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite: de la pantofi terapeutici, orteze minimaliste pentru mers si pana la imobilizare stricta pentru 2-4 luni. Raspunsul depinde, evident, de tipul acestei fracturi, constatate pe imaginile radiografice. Cu stima, Marius Uscatu Chirurg ante-picior Institutul Piciorului

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

V-am explicat ca exista zeci de fracturi diferite ale metatarsianului 5.
Da, greutatea este o problema enorma, dar aveti 90 kg la ce inaltime?

Dr. Marius Uscatu
MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM
(acum 23 minute)

Buna ziua,
Exista zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
Printre ele exista o fractura deosebit de grava, care necesita cel putin 2-4 luni de imobilizare gipsata stricta, fara sprijin pe picior.
Raspunsul final depinde, evident, de datele D-voastra personale si de tipul fracturii, evidentiabil pe radiografie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Andrei

acum 2 ani

Am 1,70, am înțeles ca sunt multe tipuri de fracturi , doar ca am vrut sa stiu daca e bine sau nu sa merg în el chear daca mă doare putin zina unde a fost fractura cand calc (nu în talpa, deasupra)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Daca aveti o fractura ce interzice sprijinul pe picior, dar D-voastra alegeti sprijinul, este posibil sa va confruntati cu neplaceri serioase.
Exista zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5.
Raspunsul final depinde, evident, de tipul fracturii, evidentiabil pe radiografie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Andrei

acum 2 ani

El mia zis sa nu calc cat timp am ghipsul pus, am stat 30 de zile cu el în ghips acum am dat ghipsul jos si ma doare partea de sus când calc, si cand apăs cu mana pe zina unde a fost fractura doare puțin

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

OK
D-voastra stiti mai bine ce si cum.
Eu v-am exprimat doar opinia mea, dupa tratarea a mii de astfel de fracturi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Madalin

acum 2 ani

Salut Andrei am și eu aceasi probelema
Pe 23 Februarie am călcat strâmb, fra tura metatars 5,ghips 7 săptămâni(injecții clexane 30 zile) , și încă 4 săptămâni(tratament muvon și fleximobil) mi sa spus sa merg în cârje, după 2 săptămâni de cârje am observat ca pot sa calc dar nu normal. Ma deranjează ceva la glezna și când apăs în locul fracturii. Ți sa spus cumva de ce încă nu trece durerea? Pare ca avem același diagnostic. 23 ANI, 1, 75,65kg. As vrea sa știu dacă te-au lăsat durerile și după cât timp

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Exista zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, cu tratamente profund diferite.
Printre ele exista o fractura deosebit de grava, care necesita cel putin 2-4 luni de imobilizare gipsata stricta, fara sprijin pe picior.
Tratamentul depinde, evident, de tipul fracturii, evidentiabil pe radiografie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului