Fractura metatarsian 5 cu deplasare?

Oase si articulatii

Postata de MembruMobileApp1510240379 cu 6 ani in urma.

Buna seara as dori si eu va rog o opinie. Mi am fracturat piciorul diagnosticul fiind fractura spiroida metatarsian V picior stâng cu deplasare. Am stat la indicatiile medicului aproximativ o lună și doua saptamani cu piciorul in gips. Următoarele două săptămâni nu am mai avut nici o indicație expresă daca face ceva. Doar sa nu fortez piciorul bolnav si sa merg pe călcâi...sa port încălțăminte cu talpa tare. Ma îngrijorează faptul că dupa aproximativ 2 luni cele 3 radiografii pe care le am facut evolutiv nu arată nici o îmbunătățire....Mi sa spus doar ca problema vine din faptul că fac parte din categoria persoanelor la care fractura se vindeca mai greu si În timp. În această situație nu imi este foarte clar ce am de facut ..sa mai astept sperând că osul se va suda la un moment dat sau pot grabi refacerea printr o operație. Precizez ca am 41 ani. Va multumesc anticipat pentru un raspuns.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/fracturile-degetelor-de-la-picior_1611