fractura metatarsian 2 si 3 fara deplasare

Oase si articulatii

Postata de marian2oo7 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, ieri am avut ghinionul sa imi cada un obiect foarte greu peste piciorul stang, rezultatul radiografiei fiind fractura metatarsian 2 si 3 fara deplasare si mi sa spus sa vin peste o saptamana la control.
Stiu ca e greu fara o radiografie in fata, dar credeti ca atunci o sa imi scoata ghipsul pentru ca eu peste vreo 10 zile trebuie sa ma prezint la un interviu la aproximativ 200Km departare si as vrea sa stiu daca este posibil sa scap de ghips, durerea nu ar fi o problema.
Mentionez ca acum nu ma doare aproape deloc, pot sa calc un pic pe el numai ca este umflat.
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
O simpla fractura a metatarsienelor 2-3 nu necesita imobilizare gipsata, ci eventual un pantof terapeutic special sau o orteza minimalista.
Fiind vorba insa despre un traumatism de inalta energie, este extrem de probabil ca fractura sa fie una mai complexa (si infinit mai severa) decat o "banala" fractura a metatarsienelor 2-3.
Este cazul fracturii-luxatii tip Lisfranc, destul de dificil de diagnosticat prin radiografii simple, si ac***a un prognostic extrem de sever.
Din acest motiv, v-as sfatui sa recurgeti la un examen imagistic suplimentar de tip Computer-tomograf (nu RMN!!!!!), pentru ca prezenta unei fracturi-luxatii Lisfranc obliga la tratament chirurgical.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior