Fractura margine posterioara tibiala

Oase si articulatii

Postata de Dan1900 cu 9 ani in urma.

Am o intrebare! Tatal meu a suferit o fractura tibiala de 1 pe 3 ,doctorul ia aplicat gips cu care sa stea aprox intre 6 si 8 saptamani! Dar a zis sa revenim inapoi peste 7 zile,ca el spune ca daca sa deplasat fisura,atunci face interventie chirurgicala! 1.Ce putem face in astea 7 zile sa nu cumva sa se deplaseze fisura? El nu misca picioru doar cand sta pe marginea patului in fund...ca sa nu stea tot pe spate! Is semne bune ca nu il doare deloc? Am uitat sa precizez ca are si o fractura tot 1 pe 3 distala diaf.....peroniera...imi cer scuze dar nu prea inteleg ce scrie! Astept raspunsuri!

Raspunsuri (3)

Dr. Toma Cucu

acum 9 ani

fractura respectiva are indicatie chirurgicala certa

Dan1900

acum 9 ani

Mulțumesc pentru răspuns dar atunci de ce ia mai pus gips?

echipamenteortopedice

acum 9 ani

Pentru a beneficia de o recuperare usoara, tatal dumneavoastra are nevoie de ajutoare de mers, cum ar fi carje sau bastoane ortopedice, ajutorul carora ar putea sa se deplaseze.