FRACTURA MALEOLA PERONIERA CU MINIMA DEPLASARE

Oase si articulatii

Postata de Mik-ella cu 8 ani in urma.

Buna ziua,
Domnule doctor,as dori sa va intreb la ce se refera deplasarea,in aczul acestei fracturi de maleola?Iin urma cu 6 saptamani,am suferit o fractura de maleola peroniera cu minima deplasare,mi s-a pus piciorul in orteza,mi s-a recomandat sa calc pe picior dupa doua saptamani,progresiv si cu sprijin partial.Acum,dupa 6 saptamani de l afractura,mi s-a recomandat sa pasesc fara orteza.Intrebarea mea este,daca e normal ca durerile pe care le simt in interiorul gleznei si sub maleole,de jur imprejurul calcaiului,sa fie foarte vii,dupa atata rimp?Cam care este perioada de recuperare pentru o astfel de situatie?Mi s-a recomandat si fizioterapie. Mentionea ca am 55 ani ,o inaltime de 1,62m si 73 kg..Dumneavoastra ce parere aveti?
Va multumesc anticipat ptr raspuns.

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Este vorba despre deplasarea, unul fata de celalalt, a fragmentelor osoase ale focarului de fractura.
Deplasarea este dependenta de tipul fracturii (stabila/instabilă), dar si de tratamentul efectuat (imobilizare, interventie chirurgicala).
Perioada de recuperare variaza intre 2 di 6 luni, insa cele 20 kg in exces alungesc, evident, aceasta perioada si influenteaza negativ inclusiv calitatea finala a rezultatului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Mik-ella

acum 8 ani

Multumesc frumos pentru raspuns.