Fractura maleola peroniera cu minima deplasare

Oase si articulatii

Postata de Mik-ella cu 8 ani in urma.

Buna seara,

In urma cu doua saptamani,am suferit o fractura de maleola peroniera cu minima deplasare.Mi-a fost recomandata o orteza si la controlul depa doua saptamani s-a constatat ca nu au intervenit modificari ,in ceea ce priveste deplasarea. Mi-a fost recomandat sa incep punerea piciorului pe pamant,teptat si cu sprijin si in continuare purtarea ortezei inca o luna.De asemenea,in acest interval de timp mi s-a recomandat sa imi scot orteza pe timpul zilei si sa fac miscari din glezna,iar mersul sa se desfasoare doar cu orteza. Intrebaea mea ptr dumneavoastra,ca o adoua parere,ar fi ,daca nu e prea devreme pentru punerea piciorului(dupa doar doua saptamani)pe pamant si cam care e durata de recuperare in acest caz?In acest moment,glezna este umflata( pentru cat timp?),nu foarte mult si nu am dureri in repaus,ci doar la miscari . Deasemenea,va mai informez ca am 55 ani si o greutate de 74 kg
Va multumesc anticipat pentru raspuns

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Avizul specializat necesita, evidemt, examinare clinica directa si studierea tuturor radiografiilor. Exista mii de variante de raspuns, in functie de tipul fracturii si de datele D-voastra personale.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator11645216863

acum 2 ani

Buna seara, ieri am suferit si eu o fractura de maleola peroniera, fara deplasare la glezna dreapta . Am optat pt orteza in locul gipsului, medicul m-a pus sa semnez ca refuz gipsul. Am luat o decizie corecta ? Mentionez ca am 63 ani, 1,60 inaltime si 78 kg. Nu am voie sa ma sprijin pe piciorul bolnav 21 zile. Dar mi se pare grea orteza si ma ajut si de o carja !! Oare se poate da jos orteza din cand in cand ?

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Nu este o decizie corecta sa refuzati gipsul in favoarea unei orteze.
Exista fracturi maleolare instabile, ce necesita o imobilizare stricta.
Riscati sa transformati o fractura "simpla", gestionabila prin tratament conservator, intr-o fractura grava (ce trebuie operata).
Desigur ca greutatea excesiva este inca un argument pentru cantarirea deciziei teraputice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului