Fractura maleola interna (picior drept)

Oase si articulatii

Postata de LupseSorin19 cu 7 ani in urma.

Buna seara! Am o fractura maleola interna la piciorul drept , am fost operat cam acum 80 de zile ,nu ma consider recuperat (este umflat, ustura talpa ,nu pot calaca bine pe el)+mai am o fractura maleola externa, veche consolidata. Inca schiopatez, ce as putea sa fac pentru o recuperare mai buna?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Raspunsul depinde, evident, de factori obiectivi: tipul anatomo-patologic al fracturii, starea pre-operatorie, situatia intra-operatorie, stabilitatea montajului de osteosinteza, gradul afectarii cartilajului articular, leziunile asociate constatate intra-operator, evolutia post-operatorie, radiografiile de control etc.
Raspunsul depinde, la fel de mult, de datele D-voastra personale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente diverse etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior