fractura incheietura mainii

Oase si articulatii

Postata de magdai cu 11 ani in urma.

Buna ziua. In urma cu 2 luni am cazut pe gheata si mi-am fracturat incheietura mainii. Am pus-o in ghips, am inceput recuperarea la medic specialist , dar s-a umflat foarte tare. Medicul spune ca se va desumfla, dar se va si umfla, oscilind, in functie de reactia organismului la exercitiile de recuperare pe care le fac si ca este de durata aceasta recuperare. S-a mai lovit cineva de aceasta problema (cu umflarea mainii dupa scoaterea din gips).Nu ma doare, nu este paralizata, imi simpt toate degetele, dar nu pot sa fac nici o miscare cu ea (mana stanga), este o atrofiere a muschiului, care nu permite miscare si nu se desumfla deloc. Mi s-a spus sa nu iau nici un antiimflamator. Nu pot sa apas nici pe intrerupatorul de la lumina,nu am putere.
Va rog sa-mi spuneti daca este normala aceasta situatie, sau poate fi a alta boala a muschiului si trebuie sa fac alte investigatii? Cu multumiri , Magda

Raspunsuri (1)

Teodorescu Patricia

acum 10 ani

Buna Magda, am avut o intamplare similara cu a dumneavoastra si va sfatuiesc sa va faceti un RMN sau un CT insa la RMN se poate identifica mai detaliat. Poate fii vorba de o pseudoartroza, pseudoartroza este o articulatie falsa care se consolideaza gresit in urma caderii pe palma, lezand articulatiile si se poate sa aveti un os necrozat. Interventia chirurgicala nu e periculoasa, mult curaj si multa sanatate va doresc dar mai intai faceti un RMN.