Fractura glezna

Oase si articulatii

Postata de sorina2004 cu 8 ani in urma.

As dori daca se poate sa ma lamuriti si pe mine cu cateva informatii.
Sambata (17.10.2015) dupa-masa tatal meu (64 ani) si-a "luxat" piciorul iar din cauza durerii a apelat la serviciul ambulantei care l-a transporat la unitatea medicala din comuna.
In cursul noptii de sambata spre duminica a fost transportat la SMURD Tg-Mures unde in urma radiografiei a fost diagnosticat cu:
1.Fractura echivalenta bimaleolara stanga
2.Fractura marginala posterioara pilon tibial stang >30%.
Tratament
Aparat gipsat
Fraxipzrine 0.4ml injectabil si ceva antiinflamatoare.
As dori daca se poate sa imi spuneti mai detaliat ce inseamna acest diagostic si daca este normal ca degetele sa-i fie invinetite iar de la genunchi in sus sa-i amorteasca?
Va rag sa imi spuneti care ar fi complicatiile acestui diagnostic.
Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna seara!
O fractura precum cea descrisa de catra D-voastra necesita operatie intr-o proportie de 99%.
Exista insa cateva contraindicatii: obezitatea (diabet de tip 2), problemele vasculare (insuficienta arteriala sau venoasa periferica etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Sorina

acum 8 ani

Multumesc, pentru raspuns!

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna seara!
Problema este fundamental diferita: o astfel de fractura necesita in 99% din cazuri operatie.
Operatia ar putea fi insa imposibila in anumite conditii: probleme tegumentare locale post-traumatice, diabet (obezitate), afectare vasculara majora (fumat).
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior