Fractura degetului mic de la picior

Oase si articulatii

Postata de Alionushka cu 10 ani in urma.

Buna. Acum 10 zile am avut un accident si m-am ales cu fractura bazei falanga proximala a degetului mic de la piciorul stang, am fost la urgenta si mi au prescris pentru 10 zile urmatorul antiimflamator - Loxidol (Meloxicam) 15 mg, lioton gel si desigur ca mi-au pus ghips si mi-au zis sa stau o luna cu el insa nu stiu daca trebuie sa l tin atat in conditiile in care nu mai simt nici o durere, doar putin la palpare. Va rog daca ma pute-ti ajuta cu un sfat. Pot sa scot ghipsul inainte de termen?

Raspunsuri (8)

Alionushka

acum 10 ani

Vroiam doar sa mai adaug ca e fractura fara deplasare!
Peste tot unde nu citesc pe forumuri zice ca nu e nevoie de ghips pentru asa gen de fractura si de aia am devenit cam confuza. Plus ca totul s-a intamplat in Chisinau. O fi altfel aici?
Merci!

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Nu este nevoie de gips, ci de o sindactilizare 4-5 si pantof cu talpa rigida.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Andreea

acum un an

Buna seara fetița mea in varsta de 1 an si 9 luni a avut fractura falanga proximala deget 4 picior a avut ghips 3 saptamni acum l-a scos medicul ortoped dar degetul este tot umflat este normal sa fie in continuare umflat si am primat hidrocortizon gel pentru a se dezumfla si a zis sa mai pun rivanol

Andreea

acum un an

Ce este de facut degetul este in continuare umflat dupa o luna de zile doctorul a spus sa continui cu hidrocortizon dar nu are nici un efect

Gabriela Chirigiu

acum 8 ani

Si eu am aceasi problema la piciorul stang degetul mic..rup. Am scos gipsul acum 2 zile..si trebuie sa merg.. Ma doare foarte rau calcaiul...nu pot merge si este si umflat in partea de jos. Ce ar trebui sa fac sa nu ma mai doara?

danielusB

acum 7 ani

să fii sănătos, mie nici ghips nu mi-a pus....l-a legat cu tifon și leucoplast de celălalt deget(cică are rol de atelă) și la fiecare pas simt cum scrâșnește osul rupt. După ce că i-am zis că-mi rămăsese degetul strâmb și l-am îndreptat eu, îmi zice că e doar o fractura fără deplasare și ca tratament îmi dă „Tador” că s-ar vindeca cu așa ceva!

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Evident, tratamentul consta in sindactilizarea celor doua degete, asa dupa cum ati descris.
A fost omis insa tocmai cel mai important element: ati fi avut nevoie de o incaltaminte speciala, tocmai pentru a nu """simti cum scrâșnește osul rupt""".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

MembruMobileApp1491588173

acum 7 ani

mii de mulțumiri domnului „doctor” Lascu Florin din Adjud. făcea mai bine dacă-l tăia, se vindeca mai repede...