Fractura deget mic / picior

Oase si articulatii

Postata de MembruMobileApp1485763389 cu 7 ani in urma.

Bună ziua tuturor si multă sănatate.
Ieri din graba ac***a papuci, am dat cu degetul mic de canapea din viteza am auzit un pocnit mic.. evident nu am m-ai putut calca pe picior, am vazut degetul mic putin plecat spre dreapta.. am pus gheata imediat, dupa am aplicat o fașa pe toate degetele sa il tina strans pe cel mic, iar deasupra o soseta.
Durerea a disparut.. calc pe picior cu toata talpa, dar nu pot indoi degetul pentru ca ma doare destul de tare.. e umflat si putin vanat,
Asi dori un sfat daca se poate va rog pentru tratarea lui acasa, sunt in altă tara si nu pot merge aici la un medic momentan. Va multumesc din suflet

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Din cele descrise de catre D-voastra pare a fi o fractura a falangei proximale, cu deplasarea fragmentelor.
In aceasta situatie, daca este vorba despre acest tip de fractura, este necesara reducerea ortopedica (repozitionarea) fracturii si imobilizarea adecvata (de tip sindactilizare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

MembruMobileApp1485763389

acum 7 ani

L-am dat cu fastum gel si am pus o fasa stransa legat de degetul de langa, sper ca este bine asa, ce-i de la farmacie mi-au recomandat le-am aratat si degetul afectat. Au spus ca daca era rupt nu puteam merge deloc. Acum este bine ingrijirea lui asa ?
La spital nu pot merge.. sa inteleg ca trebuie tras degetul sau ce îmi recomandati. Va multumesc mult

MembruMobileApp1485763389

acum 7 ani

Am uitat sa mentionez ca am mers de ieri si pana azi schiop cum am putut, cu fasa legada de degetul afectat si cel vecin, deplasat nu este vizibil (stramb) a fost pe moment cand l-am lovit dar foarte putin deplasat, daca nu pot merge la medic imi recomandat sa trag degetul ? Pe langa sindactilizare, imi este putina teama sa nu raman cu sechele la el. Va multumesc din suflet