Fractura de tibie neprinsa la copil de 4 ani in urma ghipsului?

Oase si articulatii

Postata de valentina200 cu 2 ani in urma.

Buna ziua
Nepotica mea are 4ani si à avut o fractura de tibie.a stat o Luna cu piciorul in ghips.in urma radiografiei medicul a zis ça nu este prins 100%. Deci trebuie sa ai a grima si sa protejeze piciorul inca o luna.nepotica este f speriata nu près Véra sa puna piciorul in pamint.vrea num ai in brate.
Intrebarea mea este daca neprinderea osului se poate datora unei lipse de calciu.locuim in Canada si mincarea nu este asa de naturala.incercam sa dam tôt cei mai bin dar nu prèa vrea laptele,
Merci anticipât pt raspuns.
Este f appréciât.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Nu e vorba nici despre "lipsa de calciu" si nici despre alimentatie.
Totul tine de corectitudinea tratamentului (multe dintre fracturile gambei se opereaza, exact din montivul indicat de D-voastra, adica ne-consolidarea fracturii tratate cu imobilizare gipsata).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

valentina200

acum 2 ani

Merci mult de tôt.intre timp fata mea mia zis ça a fost o fisura care nu sa prins.
Va multumesc énorme pt raspuns.

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Nu exista in ortopedie notiunea de "fisura".
Osul este fie fracturat, fie integru.
Non-consolidarea este urmarea, cel mai adesea, a tratamentului inadecvat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului