Fractura de metatarsiene

Oase si articulatii

Postata de cata_pribo cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Sunt student, am 22 de ani, aseara am decis sa merg la un fotbal unde am suferit o accidentare in timpul jocului, am fost la urgenta acolo mi s-a spus ca am o fractura a metatarsienelor 2,3,4 de la piciorul drept. cea de la al 4-lea fiind cu deplasare. Medicul de garda mi-a pus ghips si mi-a recomandat sa vin la control in fiecare saptamana pentru a vedea daca osul s-a deplasat sigur la loc. As dori sa va cer si dvs o parere legata de aceasta problema si in cazul nefericit, ce presupune operatia, si cat de bine se poate recupera factura ulterior, pentru a putea practica dinou fotbal. Va Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
La modul principial, o fractura izolata a metatarsienelor laterale (2-3-4) exclude atat imobilizarea gipsata, cat si interventia chirurgicala.
Situatia trebuie insa analizata atent clinic, radiologic si eventual Computer-Tomografic, pentru a putea exclude un diagnostic de o gravitate extrema, si anume fractura-luxatie Lisfranc, care presupune interventie chirurgicala cat mai rapida.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

pricopie ana maria

acum 10 ani

Buna ziua ,numele meu este ana maria as dori sa va adresez si eu o intrebare si imi cer scuze de deranj ..acuma 3 luni am avut o factura la picorul drept mi s-a pus diagnosticul de fr cuboid picior dr,am stat timp de o luna de zile cu oiciorul in ghips timp in care 7zile nu am avut voie sa pun piciorul in pamant ..dupa ce mi-am am scos ghipsul piciorul era vanat,umflat si cu dureri foarte mari .Aceste dureri le am si in prezent as vrea sa va intreb ce imi recomandati sa fac ??

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Fractura cuboidului apare doar rarissim izolat, de obicei fiind in relatie fie cu fractura calcaneului, fie cu fractura-luxatie Lisfranc.
Prin urmare, starea actuala poate fi datorata unui diagnostic mai complex, care necesita obligatoriu un Computer-Tomograf (nu RMN!!!!!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior