Fractura de femur

Oase si articulatii

Postata de SIMION124392 cu 14 ani in urma.

Buna,
Din cate stiu eu dupa operatie, timp de 4-6 saptamani, se recomanda, sa nu ai contact sexual, sa nu efectuezi activitate fizica grea, sa nu faci sport, sa nu stai la soare, sa nu faci sauna, sa nu faci baie, in schimb poti face dus zilnic, sa nu utilizezi tampoane intravaginale (risc de infectie!), ci sa folosesti doar externe.
In urmatoarele cazuri este recomandat sa informezi imediat medicul: in caz de dureri severe, persistente, chiar daca survin la intervale, daca te simti din ce in ce mai bolnava (faci febra, esti molesita). Ar fi bine sa mergi la un control pentru linistea ta. Numai bine si sanatate.

Raspunsuri (3)

SIMION124392

acum 14 ani

Va salut ,am avut un accident de munca in Grecia unde locuiesc in ultimii12 ani.am cazut de la 8-9m de pe schela in gol pe beton .m-am ales cu o fractura usoara la mina stinga si o fractura mai grava la piciorul sting .dupa 3 zile m-au operat pe femur unde mi-a introdus tija metalika .din prima zi am facut febra ,inainte de operatie ,si inca fac in fiecare zi 37,5-37,8 si care scade singura .toate analizele au iesit bune nu ma doare nimic altceva .au trcut 23 zile de la accident.pina cind o sa fac febra??alta problema ce ma ingrijoreaza mai mult e ca am observat ca piciorul operat e mai lung ca celalalt cu aproximativ 3-4 cm!!!medicul ce m-a operat aici in Atena mi zis rizind sa nu ma ingrijorez si sa vin la control pe 20 august.Sint f suparat si nu stiu ce sa fac ,!O sa mai devina piciorul cum a fost?O sa fie nevoie de alta operatie?cind?de ce?

raluca

acum 14 ani

Buna,

Daca ai fost la medic si el te-a operat apoi te are si sub observatie, nu ar trebui sa-ti faci probleme. Mergi pe mana lui, va stii ce sa faca, nu-ti mai face atatea griji te vei recupera incet si sigur. Cat despre temperatura ea variaza. Daca ti-ai luat temperatura seara va fi mai mare, daca ti-o iei dimineata s-ar putea sa scada. Eu zic sa nu mai fii stresat si i-ti doresc insanatosire grabnica si spor in continuare la munca. Pe curand

Citat:
Va salut ,am avut un accident de munca in Grecia unde locuiesc in ultimii12 ani.am cazut de la 8-9m de pe schela in gol pe beton .m-am ales cu o fractura usoara la mina stinga si o fractura mai grava la piciorul sting .dupa 3 zile m-au operat pe femur unde mi-a introdus tija metalika .din prima zi am facut febra ,inainte de operatie ,si inca fac in fiecare zi 37,5-37,8 si care scade singura .toate analizele au iesit bune nu ma doare nimic altceva .au trcut 23 zile de la accident.pina cind o sa fac febra??alta problema ce ma ingrijoreaza mai mult e ca am observat ca piciorul operat e mai lung ca celalalt cu aproximativ 3-4 cm!!!medicul ce m-a operat aici in Atena mi zis rizind sa nu ma ingrijorez si sa vin la control pe 20 august.Sint f suparat si nu stiu ce sa fac ,!O sa mai devina piciorul cum a fost?O sa fie nevoie de alta operatie?cind?de ce?

SIMION124392

acum 14 ani

multumesc de incurajari!!