fractura de col femural

Oase si articulatii

Postata de Ilie23118382 cu 15 ani in urma.

tatal meu a fost operat la sfersitul lunii iulie de fractura de col femural.desi doctorul a spus ca e o operatie simpla,doar trebuie fixat osul cu o placa,dupa patru luni de la operatie tatal meu inca nu umbla decat cu ajutorul cadrului.are cineva idee cat dureaza recuperarea si ce ar trebui sa faca pentru a se recupera mai repede?

Raspunsuri (2)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Fara o recuperare rapida, corecta si sustinuta , operatia nu prea isi are sensul. Exercitiile sub indrumarea unui kinetoterapeut sunt vitale dupa operatie.Cel mai bine este sa va adresati unui kinetoreapeut care va poate ajuta cu recuperarea.
sanatate maxima!

Utilizator11639078337

acum 2 ani

Salut!!
Aceasi chesti am avut_o si eu! Fractura de col femural cu ruptura din bazin,si am varta de 21 de ani! Eu am mers in cadru de metal 3 luni dupa spusele doctorului care ma operat si 3 saptamni in carje,apoi am inceput sa merg usurel pe picior......dar totul este bine acum!