Fractura de col femural

Oase si articulatii

Postata de Elena Op. cu 8 ani in urma.

Buna ziua dle. doctor , as dori opinia dvs. in urmatorul caz. Sotul meu a suferit un accident vascular cerebral hemoragic cu hemipareza stanga in 2007 dupa care se refacuse aproape in totalitate, iar in mai 2014 a suferit un al 2-lea AVC ischemic care i-a produs dementa vasculara(alzheimer). Fiind internat la psihiatrie in august a cazut si si-a fracturat colul femural stang. I s-a facut radiografie si ii trebuia proteza. La ora actuala piciorul fracturat s-a scurtat, s-a atrofiat in comparatie cu dreptul, este in repaus la pat, nu prezinta escare. Sotul meu urmeaza un tratament cu donepezil(pt. alzheimer), Imovane,nerurotop retard, bilobil, auronal, atoris nolpaza. Intrebarea mea este daca poate fi operat in aceste conditii, daca spitalul dispune de proteze, daca nu ,cat ma va costa. Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Protezarea soldului nu va costa nimic, fiind realizata in cadrul Programului National de Endoprotezare.
Daca fractura s-a produs in august, ar fi trebuit operat inca de atunci (este o urgenta majora).
La aproape un an de atunci, musculatura fesiera si a membrului inferior este atrofiata, motiv pentru care este necesara o proteza totala de sold, de tip "contentiv" ("anti-luxatie").
Trebuie sa discutati cu medicii dintr-o clinica specializata, atat cu ortopedul, cat si cu anestezistul, cu neurologul, kineto-terapeutul etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior