Fractura de calcaneu

Oase si articulatii

Postata de Cipa cu 12 ani in urma.

Buna ziua..In urma unei cazaturi de la o inaltime de 2 m am fost diagnosticat cu "Linie incompleta de fractura os calcanean drept"..Mi-a fost pusa o atela gipsata si mi s-a zis dupa o luna sa revin la control.In tot acest timp, in fiecare seara am scos atela, si am uns piciorul cu Fenilbutazona.Mentionez ca mi-a fost interzis sa pun piciorul in pamant.Dupa o luna de zile am mers la control si doctorul mi-a spus sa mai stai inca 2 saptamani cu acea atela si sa continui sa ung piciorul in fiecare seara si abia dupa sa incerc sa calc in picior.Nu am fost informat cu nimic in legatura cu ceea ce ar trebui sa fac dupa ce voi scoate aceasta atela si daca este necesara recuperarea(Kineto-Terapie, Fizioterapie..etc).As vrea sa stiu ce anume este indicat sa fac dupa aceasta fractura si cum ar trebui sa ma deplasez.Multumesc.
Astept raspunsul dvs.

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 12 ani

Buna seara!
In orice fractura a calcaneului este absolut imperativ examenul Computer-Tomograf.
Ati facut un astfel de examen??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
www.chirurgiapiciorului.ro

Cipa

acum 12 ani

Da..am facut examenul Computer-Tomograf.Si diagnosticul a fost Linie Incompleta de fractura os calcean drept...Doctorul mi-a spus ca daca mai calcam putin in el sau daca ma loveam mai tare era de operatie:-? As vrea sa fiu informat in legatura cu recuperarea daca este necesara sau nu si daca la inceput chiar o sa fie absolut necesar un dispozitiv pentru mers. Am 18 ani, 1,80 m si cam 70 kg.Nu a fost o fractura cu deplasare si acum nu mai resimt dureri in zona calcaiului..A mai fost umflat in ultimele zile dar acum a trecut si vanataia si ma doare putin in partea dreapta sub glezna doar cand incerc sa rotesc p***a piciorului in sensul acelor de ceasornic.Va multumesc.