fractura de bazin

Oase si articulatii

Postata de jessica12 cu 9 ani in urma.

buna ziua ,ma numesc gabriela si am 30 de ani.In data de 24 dec 2015 am avut accident de masina si m-am ales cu fractura de bazin.De o luna sunt imobilizata la pat.am incercat sa ma ridic dar cand pun piciorul jos simt furnicaturi puternice.O sa imi revin sa pot merge din nou?

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Exista sute de tipuri de fracturi ale bazinului osos.
Raspunsul depinde de tipul fracturii si de afectarea coloanei vertebrale, insa reluarea mersului dupa atata timp de imobilizare la pat poate fi insotita de simptomele enuntate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

jessica12

acum 9 ani

Multumesc pentru raspuns .Tipul de fractura este ileo ischio pubian.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Exista zeci de tipuri de asemenea fracturi, cu sau fara participare acetabulara..
Se diferentiaza intre ele prin examinarea directa a radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior