Fractura cap metatarsian 4?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator21643261010 cu 2 ani in urma.

Buna ziua, pe data de 7 ianuarie am reusit sa calc stramb pe o bordura si in urma consulatiei + radiografii am fost diagnosticata cu fractura cap metatarsian 4. Piciorul era umflat in dreptul leziunii, ulterior umflatura s-a retras. Mi s-a pus atela ghipsata, repaus si injectii cu fraxiparina. Dupa 10 zile am refacut Rx si mi s-a recomandat orteza si continuarea tratamentului inca 4 saptamani. Pot sa incerc sa merg normal in orteza? Se poate scoate seara la culcare? Asa de greu se recupereaza osul? In cat timp pot relua activitatile normale? Pot trimite Rx la nevoie. (femeie 36 ani, 1.62 inaltime si 53 kg)

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Fractura izolata a capului metatarsianului 4 este rarissima; de obicei apare in contextul unei leziuni mult mai severe, fractura-luxatie Lisfranc.
V-as sfatui sa efectuati un consult clinic si radiologic la un medic specializat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului