fractura baza metatarsian V

Oase si articulatii

Postata de marialeas cu 9 ani in urma.

Buna ziua , am fost diagnosticata in urma unei radiografii cu fractura baza metatarsianV cu minima deplasare. Am ales sa folosesc orteza in defavoarea gipsului. Intrebarea mea este daca este necesara purtarea ortezei tot timpul sau doar la deplasare si cat timp este recomandata purtarea ei. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Fracturile bazei metatarsianului 5 sunt de mai multe tipuri si, logic, au tratamente fundamental diferite: de la diferite tipuri de orteze (in functie de tipul fracturii), pana la imobilizare gipsata stricta pentru 2-5 luni si chiar interventie chirurgicala.
Prin urmare, problema principala este cea a diagnosticului corect, care sa permita un tratament eficace.
Daca permite utilizarea ortezei (nu sunetm siguri fara a studia radiografia), diferitele tipuri de orteza se mentin circa 6 saptamani si permit sau nu sprijinul pe piciorul afectat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

marialeas

acum 9 ani

Buna ziua d-le doctor,
cu respect va intreb daca as putea sa va cer parerea pe baza radiografiei. Daca sunteti de acord sa imi comunicati o adresa la care sa va trimit radiografia si tipul ortezei pe care o port v-as fi recunoscatoare .
Va multumesc.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Daca veti cauta pe google numele meu, veti gasi site-ul meu si respectiv adresa de mail.
Va stau la dispozitie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior