fractura baza metatarsian 2

Oase si articulatii

Postata de alexcom cu 9 ani in urma.

Buna seara,

In urma cu 12 zile , in timpul unei partide de fotbal , m-am trezit cu un adversar de aproximativ 100 kg pe piciorul meu drept. Rezultatul : fractura de baza metatarsian 2. Am ajuns de urgenta la Azuga , unde mi-a fost aplicata atela gipsata , mi-au fost prescrise injectii Fraxiparine 0.6, si mi s-a recomandat repaos ,cu piciorul ridicat pe perna + gheata.
Timp de 1 saptamana piciorul nu m-a durut deloc, nu s-a umflat deloc , am reusit chiar sa si lucrez 3 zile ( aprox 1 ora mers in carje + 7 ore stat pe scaun cu piciorul ridicat pe un scaun la nivel cu sezutul) .In a 8-a zi , dupa 2 zile de repaos la pat (weekend) , cand am coborat din pat am simtit ca piciorul se umfla si ca ma doare. Am renuntat la mersul la serviciu , stau doar in pat cu piciorul ridicat , dar in momentul in care pun piciorul jos, acesta se umfla , degetele se inrosesc, si ma doare. Mentionez ca nu ma doare in apropierea fracturii , ci in exteriorul piciorului, in dreptul metatarsienelor 3-4-5. Astazi am fost la un control la Azuga , iar doctorul mi-a spus ca nu e cazul sa imi ouna gips circular, pentru ca e posibil ca piciorul sa se umfle si mai rau, dar ca in rest totul e normal.
Am citit pe acest site ca nu recomandati imobilizarea piciorului ptr avest tip de fractura, dar in cazul meu , cand raul a fost deja facut, ar trebui sa fac alte analize , sa merg la alt specialist ? Sau este normala evolutia mea ?
Va multumesc anticipat !

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Va raspund punctual:
- o "simpla" fractura a bazei metatarsianului 2 nu necesita imobilizare gipsata, fiind tratata prin mijloace moderne, de tip ortetic;
- problema este insa mult mai delicata: atat mecanismul decris al fracturii, cat si durerea descrisa la nivelul metatarsienelor 3-4-5, pledeaza pentru un diagnostic infinit mai sever, de fapt severissim: fractura-luxatie tip Lisfranc, destul de greu de diagnosticat printr-o radiografie simpla si de catre un ne-specialist al chirurgiei piciorului.
- prin urmare, pentru a exclude diagnosticul ultra-severissim de fractura-Luxatie Lisfranc, v-as sugera efectuarea unui Computer-Tomograf (nu RMN !!!!!!!!) si interpretarea profesionista a acestuia, in context clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

alexcom

acum 9 ani

Multumesc ptr raspuns. Durerea de care v-am spus apare doar la apasarea zonelor respective, si asta doar din a 8-a zi de la accident. In prima saptamana nu am avut nico durere, nici macar in zona fracturii. Radiografiile au fost vazute de 3 medici ( la urgente Campina, la urgente Azuga si a doua zi de un alt doctor de la Azuga ), e posibil ca niciunul sa nu observe gravitatea fracturii ? La controlul efectuat ieri, doctorul de la Azuga mi-a spus ca durerea pe care o acuz se datoreaza unei tasari normale a tesutului, datorata aparatului gipsat.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Asa dupa cum va precizam, este vorba despre fracturi ultra-severissime si foarte dificil de diagnosticat pe baza unei simple radiografii.
Aveti dreptul sa decideti asupra sanatatii D-voastre, insa eu v-am prezentat argumentele in favoarea unui diagnostic corect si fiabil, ca o premisa a unui tratament optim.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

alexcom

acum 9 ani

Buna ziua , in urma sfatului d-voastra am mai consultat un medic specialist, care mi-a confirmat posibilitatea unui traumatism Lisfranc, urmand ca luni sa efectuez un CT , ptr a stabili cu exactitate diagnosticul. Ac***a in vedere ca luni se vor implinii 2 saptamani de cand stau cu piciorul imobilizat , probabil in urma unui diagnostic gresit, imi puteti spune care vor fi urmatoarele etape in canzul confirmarii trumatismului de tip Lisfranc ?

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Atitudinea terapeutica depinde de tipul anatomo-patologic al fracturii.
Uneori este suficient tratamentul conservator (imobilizare in cizma gipsata pentru 6-8 saptamani), uneori este imperativa interventia chirurgicala.
Numai o examinare fidela, prin computer-tomograf, poate oferi raspunsul.
In sfarsit, ati gasit un specialist care sa va convinga (argumentele mele nu au fost suficiente, din pacate....).
Finalmente, interesul pacientului este intotdeauna primordial si suveran.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

alexcom

acum 9 ani

Din contra, argumentele d-voastra au fost cele care m-au determinat sa caut un alt specialist . Din pacate cele 4 vizite anterioare la celalalt "specialist" nu i-au dat acestuia nimic de banuit . Nu pot sa cred acum ca a argumentat ca durerea pe care i-am spus ca o resimt se datoreaza deplasarii straturilor de fasa...
Cele aproape 2 saptamani pe care aproape le-am petrecut cu piciorul imobilizat pot influenta negativ vindecarea in cazul confirmarii diagnosticului ?