Fractură neconsolidată?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11629501455 cu 2 ani in urma.

Buna ziua! Am 26 de ani, 70 de kg si sunt insarcinata in luna a 7-a. In data de 19.07 am cazut pe scari si in urma radiografiei am fost diagnosticata cu fractura bimaleolara cu deplasare(peroneu). La urgente mi s-a spus ca trebuie operatie, insa de asemenea au spus ca sunt riscuri pentru bebelus asa ca am refuzat operatia. Mi-a fost montat aparat ghipsat, urmand ca la 7,14 si 21 sa refac radiografia, lucru care nu mi-a fost permis de medicul ginecolog. Dupa 4 saptamani am fost sa fac totusi radiografie, fiind refuzata de radiologie. Medicul ortoped mi-a scos ghipsul, iar in prezent ma pot deplasa f bine cu carje insa in momentul in care incerc sa pun toata greutatea in picior, daca nu sunt atenta cum calc, simt efectiv cum “fuge” osul si imi pierd echilibrul. Acest lucru nu doare, insa. Cum as putea remedia problema pana dupa nastere cand pot face radiografie si implicit, operatie ? Ajutati-ma va rog cu o parere. Mentionez ca nu mi-au fost inmanate radiografiile initiale. Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Exista nenumarate tipuri de fracturi maleolare, ac***a tratamente profund diferite.
Principial, daca este vorba despre o fractura bimaleolara cu deplasare, tratamentul este fie chirurgical, fie imobilizare gipsata de 8-12 saptamani, fara sprijin pe picior.
Este imposibil sa va sfatuim fara sa studiem imaginile radiografice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului