Forma capului

Oase si articulatii

Postata de m0312 cu 13 ani in urma.

Buna ziua!Am 16 ani si acum o saptamana mi-am gasit pe cap,mai precis in zona osului occipital, partea ciudata-pe aceeasi linie cu coloana vertebrala- o mica umflatura,asemenea unui cucui ,de marimea unu bob de mazare.Am descoperit apoi ca tatal meu are acelasi lucru tot acolo, dar nu la fel de accentuat.Este vorba doar de un lucru pe care l-am mostenit sau ar trebui sa imi fac niste analize?Trebuie sa mentionez ca m-am panicat foarte tare cand am simtit si de atunci nu ma pot linisti,desi parintii mei spun ca e totul in regula. Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc foarte mult!

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Asa am si eu, asa e normal sa fie. Cei care nu au asa au "capul tesit" si nu e normal (se spune ca au fost tinuti pe spate cand erau sugari, dar nu se stie daca de acolo provine capul tesit). Pe mine stiu ca m-au tinut si pe burtica tocmai ca sa nu am capul tesit. E normala acea proeminenta din spatele craniului, stai linistita. Daca chiar te streseaza (desi nu ai de ce), fa-ti o radiografie.

m0312

acum 13 ani

Mulțumesc foarte mult pt raspuns.:)Cred ca o sa incerc sa-mi scot din minte chestia asta,ca deja am ajuns sa ma uit la tot felul de chestii pe net :boli si tot felul de lucruri dinastea care m-au cam speriat...

jordy mario

acum 13 ani

si eu am acelasi lucru doar ca eu i l am in partea stanga. inseamna ceva?