fitness si jogging dupa fractura clavicula

Oase si articulatii

Postata de fvi cu 12 ani in urma.

Buna Ziua!

Am avut acum 6 saptamani o fractura de clavicula, cu deplasare.
Totul a decurs bine , am stat cu un bandaj 3 saptamani, am facut 2 radiografii
una imediat dupa si alta la 10 zile.
Dupa 3 saptamani, la al 3-lea control dn doctor a a zis ca este totul ok, mi-a dat bandajul jos
si mi-a zis sa nu mai trebuie sa vin la control.

Dansul a zis ca peste 3-4 luni pot face sport dar as vrea sa mai aud si alte pareri

Am tot citit pe interne diverse pareri, unii
zic dupa 3-4 luni altii zic dupa 6 luni, altii zic dupa 8 luni.

As vrea sa stiu, de la o persoana avizata, care a intalnit
multe astfel de cazuri in practica
(cazuri in care s-au reapucat de fitness dupa acest tip de fractura)
(in medie) care este timpul dupa care pot sa ma apuc de fitness?

Antrenamentele mele de fitness, sunt de 3-4 ori pe saptamana, cate o ora fiecare antrenament, plus
30 de minute de alergare la fiecare antrenament si constau in flotari si exercitii cu gantere de 7 kg
fiecare gantera.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa apelati la fizio-kinetoterapie pentru recuperarea integrala a mobilitatii si in caz dureri se indica tratament cu antialgice si antiinflamatoare nonsteroidiene (tinand cont de posibile alergii medicamentoase si toleranta digestiva).

Zamfir Radu Gabriel

acum 7 ani

Cu parere de rau cel putin 5luni de la accidenti nu ai voie sa faci efort cum ar fi footbalul ridicari etc.eu in februari am avut o fractura glavivula 1/3medie cu deplasare ca urmare a decis doctorul sa ma operez a trecut 5luni totul a urmat bine si pe data de 26 062016 am reusit sa o rup exact in acelasi loc mia pus un bandaj in forma de 8si timp de 5 6 saptamani indur calvarul vietii e urat asa kun sfat lasa usor miscarile bruste