Fisura menisc?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11566133812 cu 4 ani in urma.

Buna ziua! Saptamana aceasta am primit diagnosticul pt genunchiul drept, in urma unui RMN.
Descrierea suna cam asa:
-discret aspect de patela alta
-tendinopatie insertionala m cvadriceps
-leziune CPMI grad 2
-tendinopatie rotuliana.
Mi s a recomandat fizioterapie si kineto, am facut deja o saptamana dar nu simt nici o imbunatatire, dimpotriva, simt dureri mai mari. Am dureri severe de doua luni, dar doctorii m au trimis de colo colo pana acum, recomandandu mi paracetamol si ibubrofen. Nu stiu ce sa fac in comditiile in care am doi copii mici dependenti de mine.
Orice raspuns m ar bucura enorm.
O zi buna :)

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 4 ani

Buna ziua,
Diagnosticul nu se elaboreaza pe baza rezultatului scris al RMN-ului, ci pe baza examinarii clinice directe, coroborate cu studierea imaginilor propriu-zise.
Tendinopatia reprezinta o inflamatia a tendonului, cauzata de efortul fizic excesiv.
Prin urmare, logic, trebuie doar sa reduceti drastic eforturile fizice timp de cateva luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior