fisura de calcaneu

Oase si articulatii

Postata de bianca_elena cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Tatal meu a cazut acum 2 saptamani de la o inaltime de aprox 3 metri si a suferit o fisura de calcaneu, fara deplasare. I-a fost pus un ghips timp de o saptamana si apoi a trebuit sa aleaga intre o orteza pentru 4 saptamani sau 8 saptamani cu ghips. Bineinteles ca a ales orteza si acum calca, dupa cum stiti, pe ea, deci pe varfuri. Piciorul este inca destul de umflat. Intrebarea este daca dupa 4 saptamani de orteza va putea calca, pentru ca am citit pe forum si am vazut ca majoritatea oamenilor a stat peste 45 de zile cu el ghipsat. Si de asemenea, pot sa ii cumpar ceva vitamine: calciu, magneziu, B, C, D pentru oase? E o idee buna? Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Dr. Tarek Nazer

acum 9 ani

Buna Ziua
Pentru a decide daca are voie sau nu sa clace trebuie sa faceti radiografie de control unde vedeti daca fractura a consolidat si asta findca procesul de consolidare nu e unu standard ai difera de la o persoana la alta dar in mod normal e de 6 saptmani dar poate fi mai putin sau mai mult depinde de natura fracturii
Numai bine
Dr Tarek Nazer

bianca_elena

acum 9 ani

Multumesc mult pentru raspuns! O saptamana buna sa aveti!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Orice fractura de calcaneu necesita o examinare Computer-Tomograf (nu RMN!!!!), practicata chiar si in tarile subdezvoltate.
Fractura calcaneului este una complexa si necesita un diagnostic de finete, deoarece sechelele neglijarii unei fracturi articulare sunt severe.
Imobilizarea gipsata nu se mai practica de multi ani in tarile civilizate in fracturile calcaneului (fie se opereaza, fie se opteaza pentru tratament functional).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior