Fasceita plantara - dureri ingrozitoare!

Oase si articulatii Fasceita plantara

Postata de LETITIA144126 cu 12 ani in urma.

Buna ziua si LA MULTI ANI!
Stie cineva ce e de facut in cazul diagnosticului de FASCEITA PLANTARA, eventual un nume de ortoped priceput la muschii si tendoanele calcaiului/piciorului?
De cateva luni ma chinuie boala asta, de-abia merg si asta cu dureri infioratoare la ambele calcaie, parca calc pe cuie, in acelasi timp ma dor si tendoanele de la un genunchi (din spatele acestuia) si chiar cele de mai sus, din partea superioara a picioarelor, din cauza ca le fortez la fiecare pas! Mentionez ca am platfus - din nastere si diagnosticul a fost pus pe baza de RMN, antiinflamatoriile si fizioterapia nu au dat niciun rezultat!!

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru detalii referitoare la tratament recomand citirea articolului ˝Fasceita plantară˝ de pe siteul ˝sfatulmedicului.ro˝.
Secţii foarte bune de ortopedie au Spitalul Clinic de Ortopedie-Traumatologie Foişor şi Spitalul Colentina

LETITIA144126

acum 12 ani

Va multumesc de raspuns, e primul articol pe care l-am citit dupa primele semne, dar... nu ma ajuta practic, e la fel de rau ca la inceput, ba mai rau, daca aduagam tendinita survenita ca urmare a efortului depus de-atata vreme!
Spitalele mentionate sunt in Bucuresti, banuiesc, care e la 500 km distanta de mine, in sud vest.....

mirreya

acum 11 ani

EU AM FOST LA UN KINETOTERAPEUT TOTUL PORNESTE SI DIN CAPUL NOSTRU INCEARCA MASAJ SA IL FACI SINGURA SI AUTOSUGESTIA ESTE FOARTE IMPORTANTA:EX: EU SUNT OK SUNT BINE ;NU MA DOARE NIMIC !!
RAU NU NE POATE FACE GANDIREA POZITIVA

dorinela iota

acum 9 ani

Am fost la medicul balneolog.
Am facut 1o sedinte cu laser.
Mi s-a recomandat ca dimineata sa pun un cordon sub talpi si sa fortez aducand varfurile degetelor de la picioare in sus, sa stau dimineta 5-10 minute pe gheata (cuburi de gheata in punga de plastic si infasurate inr-o carpa subtire), sa ma dau pe talpi seara cu "DEEP RELIEF gel". Acum imi este putin mai bine, nu mai am asa dureri mari. Doamne ajuta!