falanga deformata

Oase si articulatii

Postata de LILIANAPOP cu 14 ani in urma.

buna,am o nepoata de 11 ani care are la ambele picioare o deformatie-falangele degetului urmator degetului mare este f indoita in interior,inspre talpa-i s-a propus operatie.Oare nu exista alternative?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristina - Recuperare medicala

acum 14 ani

buna, trebuie sa se opereze

acum 14 ani

Stimata Doamna,
In principiu operatia in cazul clinodactiliei congenitale este cu strictete nerecomandata la aceasta varsta.
Trebuie insa facut un consult amanuntit ci competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
www.chirurgiapiciorului.ro