Este obligatoria atela gipsata la fractura baza metatarsian 5?

Oase si articulatii

Postata de Corina Madalina U. cu 10 luni in urma.

Buna ziua dl. doctor Uscaatu,
Acum 4 zile, urmarea faptului că am calcat strâmb pe un pantof cu platforma de 5 cm, după ce am mers aprox. 800 m pe jos, doar cu sprijin pe talpa, fără rulare, cu dureri ușoare în lateralul antepiciorului stg.,m-am prezentat la urgente ortopedie, unde în urma consultului și a radiografiei, mi s-a imobilizat piciorul cu atela gipsata și mi s-au recomandat următoarele: să nu sprijin piciorul 5 săptămâni, 30 zile clexane, antiinflamatoare, calmante, gheata pe picior. In urma cu 3 ani, pt. același tip de fractura - zic eu, nu știu dacă e exact la fel, mi s-au recomandat orteza barouk sau orteza tip geatã walker, 5 săptămâni, desi am insistat la acea vreme pt. gips. Am purtat orteza ghetuțã 5 săptămâni, am mers cu sprijin pe calcai, a fost totul ok la final, desi atunci am avut dureri mari 2 săpt.si piciorul umflat cat un ou pe lateral. Acum nu mă doare nimic, nu e umflat, dar am gips. Va pot trimite pe email radiografia, pt. a mă sfătui daca păstrez gipsul, fără sprijin pe picior, sau pot sa folosesc orteza, cu sprijin pe calcai? Daca da, la ce adresa de email? Mulțumesc frumos.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Este important sa discutati cu medicul specialist ortoped inainte de a lua o decizie cu privire la tipul de tratament necesar. Este posibil ca medicul sa fi recomandat atela gipsata pentru a asigura o imobilizare mai buna si o vindecare mai rapida a fracturii metatarsiene 5.

Retineti ca este important sa urmati recomandarile medicului specialist ortoped si sa solicitati un sfat de specialitate in aceasta situatie.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/cum-poate-fi-identificata-o-fracturai_8526

Dr. Marius Uscatu

acum 10 luni

Buna ziua,
Exista multe tipuri de fracturi ale bazei metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite (de la felurite orteze, pana la imobilizare stricta gipsata si chiar interventii chirurgicale).
Nu este deloc intelept sa modificati tratamentul si mai ales nu este deloc inteligent sa calcati pe picior fara aviz express. Consecintele pot fi dramatice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Corina Madalina U.

acum 10 luni

Va multumesc frumos, maine voi merge la o reevaluare.