Este normal sa am glezna umflata dupa scoaterea ghipsului?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator21710622077 cu o luna in urma.

In urma cu 6 saptamani am alunecat pe gheata si m-am ales cu o fractura la glezna piciorului drept , piciorul mi a fost imobilizat timp de 6 saptamani cu minima deplasare . Dupa cele 6 sapatamani si indepartarea ghipsului , observ ca piciorul meu se umfla destul de des , tin sa precizez ca a trecut 1 saptamana de atunci si inca se umfla.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Umflarea gleznei dupa scoaterea ghipsului poate fi normala si este cunoscuta ca edem post- imobilizare. Asta se poate datora inactivitatii pe o perioada lunga de timp a muschiilor piciorului sau sensibilitatii crescute a tesutului post fractura.

Este important sa urmati recomandarile medicului dvs. cu privire la recuperarea dupa scoaterea ghipsului. Acest lucru ar putea include fizioterapie pentru a ajuta la imbunatatirea circulatiei si la reducerea inflamatiei sau folosirea de medicamente antiinflamatoare.

Cu toate acestea, daca umflatura persista, este dureroasa sau este insotita de alte simptome cum ar fi febra sau inrosirea zonei, ar trebui sa va adresati din nou medicului. Acesta poate fi un semn al unei complicatii, cum ar fi o infectie sau o problema de circulatie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/entorsa-de-glezna_1618

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Dr. Marius Uscatu

acum o luna

Buna ziua,
Principial, glezna ramane umflata cateva luni dupa o asemenea fractura.
Dar mult mai importante sunt alte elemente, pe care nu le-am inteles:
- tipul anatomi-patologic al fracturii gleznei (exista zeci de mii de tipuri de fracturi ale gleznei)
- sex, varsta, greutate/inaltime, antecedente diverse etc.
La adult, indiferent de tipul fracturii gleznei, 6 saptamani de imobilizare nu sunt suficiente. Vindecarea insuficienta se manifesta, evident, prin edemul ("umflarea") gleznei
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului