Este normal ca dupa 6 luni dupa operatie de ligamentoplastie sa trosneasca genunchiul?

Oase si articulatii Metastazele osoase osteolitice ale cancerului de san Operatie ortopedica

Postata de Utilizator21596888576 cu 3 ani in urma.

Acum 6 luni m-am operat la genunchi(ruptura de ligament incrucisat anterior). Dupa 6 luni de la operatie pot sa indrept piciorul si sa il flexez complet, insa de fiecare data cand indrept piciorul se aud 3 trosnituri foarte puternice. Mentionez ca nu am putut sa fac recuperarea la un kinetoterapeut din cauza situatie cu carantina.

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 3 ani

Buna ziua,
Raspunsul depinde de multe variabile: sex, varsta, greutate/inaltime, eforturi practicate, starea genunchiului inainte de operatie, tipul de procedeu chirurgical, starea cartilajului post-operator, tensiunea ligamentului , recuperarea post-operatorie etc etc etc.
Doar chirurgul care v-a operat are raspunsul la aceste intrebari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Utilizator21596888576

acum 3 ani

Buna ziua,
Am 24 de ani, barbat. In ceea ce priveste starea genunchiului inainte de operatie, nu am mai avut niciodata probleme, am practic 10 ani fotbal de performanta. Eforturi prea mari nu pot sa zic ca am facut dupa operatie, doar alergari usoare. Inteleg ca poate sa depinda de foarte multe variabile, insa as vrea sa stiu doar daca acest lucru poate sa ma duca cu gandul la o operatie nu tocmai reusita.
Multumesc frumos de raspuns.