Este necesara operarea?

Oase si articulatii

Postata de stancu325302 cu 12 ani in urma.

Genunchi grept , RMN = menisc interior fisurat + ligamente incrucisate - unul este rupt. La mers normal nu am dureri ( nici pe scari la urcare/cobarare) in schimb la rotire cu sprijin pe piciorul drept -da , la genoflexiuni - nu , dar nu pot sta in pozitia ghemuit mai mult de 30 secunde ( dureri in zona ligamentelor incrucisate)

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 12 ani

Buna ziua!
Simpla enumerare a unor termeni din interpretarea RMN nu este suficienta pentru o indicatie chirurgicala.
RMN-ul este valoros, dar numai ca imagine nemijlocita, in mainile specialistului in artroscopia genunchiului, in timpul examenului clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
www.chirurgiapiciorului.ro