Entorsa

Oase si articulatii

Postata de Paul2713 cu 10 ani in urma.

Acum o săptămână am jucat baschet si am cazut pe glezna. Mi s-a umflat imediat extrem de rau am fost la urgente iar doctorul mi-a recomand o atela ghipsata pe care am refuzat-o pentru ca am mai avut o entorsa la aceeasi glezna iar ghipsul nu prea mi-a facut bine. Am pus gheata am dat cu diclac dar dupa o săptămână umflatura tot mai este...n asa rau dar este. In timpul mersului simt ca ma doare putin glezna dar si tendonul iar p***a piciorului este putin vanata. Ce ar trebui sa fac sa imi treaca?

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Mai intai este o problema de diagnostic:
- sub aspectul de "entorsa" se pot "ascunde" diagnostice infinit mai severe, cum ar fi fracturile maleolare, leziunile tendoanelor fibulare, ale tendonului tibial anterior, tibial posterior, flexor hallucis longus, tendonul calcaneean, fracturi ale calcaneului, talusului sau navicularului, leziuni cartilaginoase si multe altele;
- diagnosticul este uneori dificil de stabilit in cursul examinarii initiale, motiv pentru care entorsele ceva mai severe trebuie re-aveluate clinic la 1, 2, 4 si 6 saptamani de la producere.
Exista, apoi, problema tratamentului:
- imobilizarea gipsata se justifica numai in entorsele severe si trebuie mentinuta 6-8 saptamani, in rest fiind inutila;
- o entorsa ceva mai putin severa necesita tratament functional, care consta in protocolul R.I.C.E., si anume: repaus maximal, pozitie ridicata a membrului pelvin, contentie elastica si crioterapie.
- tratamentul functional dureaza 6-12 saptamani, timp in care eforturile sportive sau profesionale (mai solicitante) trebuie evitate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Mariana

acum un an

Mie râsul sun.dvs mi-a ajutat. Mai am de asteptat deci 3 sau 9 luni pt vindecarea entorsa. Mulțumesc.

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Pentru ca tot ma ironizati si ma batjocoriti, imi puteti raspunde, logic: daca masina nu va porneste, mecanicul auto o diagnosticheaza si o repara de la distanta, fara sa o atinga?
Multumesc pentru intelegere,
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Utilizator11563919194

acum 4 ani

Domnul doctor...Nu crede-ți că...suntem in ceață,cu atâtea diagnostice..fiți va rog la subiect!!!!
Adică du-te la medic!

Viziru

acum 5 luni

Inainte de toate invata sa scrii corect

credeti NU crede-ti

Mariana

acum un an

Mie raspunsul dvs mi-a ajutat. Am 3 săptămâni de la entorsa labei piciorului deci mai am de asteptat 3 sau 9 luni până la vindecare. Vă mulțumesc frumos.

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Pentru ca tot ma batjocoriti, imi puteti raspunde, logic: daca masina nu va porneste, mecanicul auto o diagnosticheaza si o repara de la distanta, fara sa o atinga?
Multumesc pentru intelegere,
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului