Entorsa

Oase si articulatii

Postata de danut222 cu 11 ani in urma.

Am suferit zilele trecute o entorsa la piciorul drept ,mai exact vineri seara si de atunci stau cu gheata la picior,mai este putin umflat,dar edemul a ramas..
Nu am fost la doctor pentru ca am mai suferit astfel de entorsa si la stangul si doctorul de la spital nu mi-a facut ceva special,mi-a dat doar niste recomandari...parca atunci puteam sa calc in el lejer dupa 3-4zile
Acum cand calc mai simt o durere,nu ca vineri seara,dar oricum..
INTREBAREA MEA ESTE:CATE ZILE DE REPAUS(sa nu calc in el) SE RECOMANZA IN MOD NORMAL PENTRU O ENTORSA GRAD 1/GRAD2 ?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Recomandarea este de ~ 7 zile. Este bine sa aplicati gheata cate 20 min de 3-4 ori pe zi, sa tineti piciorul ridicat, sa utilizati un unguent cu antiinflamator si sa putati o fasa elastica .