Entorsa sau ligament partial fracturat

Oase si articulatii

Postata de Paulaaaaaaa cu 8 ani in urma.

Buna!

Acum 2 luni mi-a venit piciorul foarte rau la nivelul gleznei stangi. M-a durut destul de tare timp de vreo 30-120 min. Nu am luat absolut nici o masura atunci, din pacate. Dupa intamplarea de atunci, glezna continua sa ma doara si acum, dar numai cand vine vorba de efort (nu pot juca tenis, badminton, football etc., intrucat in orice moment imi folosesc glezna stanga mai tare , imi da dureri). E foarte frustrant.
Repet, in ceea ce priveste mersul nu am nici o problema, dar cred ca imi doresc sa fac si alte lucruri cu picioarele, nu doar sa ma plimb.
Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna seara!
Poate fi vorba despre consecintele neglijarii unei entorse, insa poate fi vorba si despre un diagnostic mai sever: fractura a calcaneului, talusului sau navicularului, leziune tendinoasa, ligamentara sau cartilaginoasa etc.
Aveti nevoie de un examen clinic atent si competent, eventual completat de investigatii imagistice bine țintite.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior