entorsa mana stanga

Oase si articulatii

Postata de da_miha cu 10 ani in urma.

in urma cu trei saptamani am avut un mic accident sportiv, in care mi-am dat mana stanga pe spate, moment in care am simtit o durere puternica la incheietura. Imediat a inceput sa se umfle si nu am mai putut sa o misc.
Am mers la urgente unde mi-a spus ca este o entorsa si mi-a bagat mana in ghips pentru 2 saptamani.
Dupa ce am dat ghipsul jos mi-a ramas putin umflata laincheietura, iar mai sus putin, pe antebrat am o mica umflatura care se simte la mana. Mana inca nu pot sa o misc prea bine sau sa o rotesc. Ce sfat imi dati pentru recuperare? Credeti ca ar putea fi vreun ligament sau altceva rupt, care se poate reface?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Pentru a afla cu certitudine daca este sau nu o afectare de tendoane sau ligamente, este recomandat sa efectuati o ecografie de parti moi sau, de preferat, un RMN.

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Daca este vorba despre articulatia pumnului, protocolul este destul de bine standardizat: imobilizare gipsata 2 saptamani, control clinico-radiologic. Daca edemul si durerea persista imobilizarea trebuie mentinuta, datorita suspiciunii de fractura a scafoidului sau a altor oase carpiene.
La fiecare 2 saptamani se inlatura imobilizarea si se analizeaza clinico-radiologic articulatia.
Uneori poate fi util examenul Computer-tomograf.
Trebuie insa sa va adresati unui ortoped cu mare experienta in traumatismele pumnului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior