ENTORSA LA TARSIENE LA OSUL NAVICULAR

Oase si articulatii

Postata de anamaria_a1992 cu 7 ani in urma.

Buna ziua,

Am 23 ani, sex f. Pe 17 aprilie am cazut pe scari si am suferit o entorsa grava la piciorul stang, la osul navicular. Doctorul de la urgenta mi-a spus ca este o entorsa complexa (o mica fractura) si mi-a pus piciorul in ghips 30 zile. Dupa 3 saptamani, pe 9 mai am fost iar la spital si am facut radiografie care a iesit bine, dar dr. intena de garda nu a vrut sa imi dea ghispul jos. Nu mai pot sa stau cu el si sa merg in carje deoarece am dureri mari de spate, spuneti-mi daca pot sa il dau singura jos acasa (stiu ca nu este recomandat, se face la spital cu supraveghere, dar aici in Franta unde ma aflu, procedura este extrem de complicata, pana la sfarsitul saptamanii viitoare nu pot sa fac programare ca sunt mai multe zile de sarbatoare si dr. nu lucreaza decat in sistem de urgenta). Se fac 27 de zile maine si vreau sa il da jos. In caz ca ceva nu va fi in regula merg la urgenta sa ma vada un ortoped. Ce credeti ?
Multumesc anticipat pentru raspuns. Eventual as putea sa va arat radiografia pe care am facut-o la inceputul saptamanii.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna seara!
Fractura navicularului este una foarte severa si necesita 6-8-12-16 saptamani de imobilizare in cizma gipsata, cu interdictia totala a sprijinului podal.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior