Entorsa grad I incheietura mainii

Oase si articulatii

Postata de Cornel07 cu 9 ani in urma.

Buna ziua. Ieri cu bicicleta am luat o cazatura mai usoara si m-am proptit in mana dreapta , incheietura mainii incepand sa se resimta imediat dupa cazatura, neputand sa fac mare lucru cu ea. Am continuat cursa cu bicicleta care era programata, pentru inca 2-3 ore si pot sa zic ca dupa o ora de mers de la cazatura incheietura nu ma mai durea/tinea asa mult, putand sa conduc doar cu mana accidentata. Acasa ajuns am observat un edem foarte putin sesizabil (FARA invinetire), am inp***at o fasa elastica in apa rece si am bagat si gheata in ea, de vreo 2 ori pana m-am culcat (adica in timp de 2-3 ore). Inainte de culcare am incercat sa o fixez si am legat 2 fase pe incheietura nu foarte stranse, cat sa nu permita miscarea incheieturii. Dimineata asta cand m-am trezit, incheietura mea era foarte intepenita, neputand sa misc mana aproape deloc, am desfacut-o, am miscat mana un pic prin casa si si-a mai dat usor drumul.
Nu imi sugerati sa merg sa fac radiografie sau la doctor pentru ca nu am timp si stiu sigur ca nu e ceva grav, care se poate vindeca si acasa.
As vrea sa stiu doar cum ar trebui sa continui? Un ungunet + miscare (ce fel de unguent? nume?) sau sa mai imobilizez incheietura cu fasele elastice?
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Catalin

acum 7 ani

Exact asa am si eu diagnosticul, insa eu am alunecat si am cazut sprijinindu-ma pe mana, ce pot sa-ti spun, incearcă să iei un Voltaren sau Reumatic One, FORTA URSULUI, durerea o să te lase pe zi ce trece aproximativ 1-2 saptamani.