Entorsa glezna

Oase si articulatii

Postata de relu1989 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

Acum o saptamana si cateva zile am facut o entorsa usoara la piciorul stang. La 5 zile de la punerea in ghips am fost la consult iar doctorul mi-a recomandat alte 2 saptamani de ghips deoarece glezna era inca umflata si putin invinetita. Ce actiuni pot lua pentru a reduce perioada de recuperare? Ar dauna recuperarii daca as folosi piciorul pentru sprijin si mers?

Multumesc anticipat.
Cu stima AM

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
La ora actuala exista, elaborate de catre specialistii occidentali in traumatologia gleznei, 2 atitudini terapeutice diferite:
- imobilizarea in cizma gipsata pentru 6-8 saptamani si fara sprijin pe piciorul afectat, in cazul entorselor severe;
- tratament functional, cu reluarea precoce a mersului (cu/fara orteza tip aircast), dar cu evitarea eforturilor timp de 2-3-4 luni, in cazul entorselor usoare/medii ale gleznei.
Problema majora a entorsei de glezna este insa alta: sub aspectul de "entorsa" se pot "ascunde" diagnostice infinit mai grave, cu potential invalidant, cum ar fi fracturile calcaneului, talusului sau navicularului, leziunile tendoanelor fibularilor, tibialului posterior sau anterior, leziuni cartilaginoase diverse etc etc.
Entorsa gleznei necesita re-evaluare clinica cel putin la 1 si la 2 saptamani de la producere, tocmai in scopul evitarii erorilor de diagnostic, extrem de frecvente in conditiile initiale, ale unei glezne tumefiate si dureroase, dificil de examinat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior