entorsa glezna

Oase si articulatii

Postata de andrezzzzz cu 10 ani in urma.

Buna Ziua! Doresc si eu sa intreb ceva am avut la piciorul stang e entorsa de glezna un pic mai urata fara fractura doar entorsa mia pus piciorul o sapt si 5 zile in ghips si astazi lam dat jos pot calca fara probleme ca nu ma doare dar mi sa mai invineteste cateodata pe urma revine la loc e ok daca se intampla asa?Multumesc :)

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Va raspund punctual:
- ati avut o entorsa a gleznei sau a piciorului ? (prin picior se intelege formatiunea anatomica situata mai jos e glezna, pentru a evita confuzia cu membrul inferior, format din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior)...
- entorsa gleznei beneficiaza de imobilizare gipsata numai in cazurile grave, si atunci trebuie mentinuta minimum 6 saptamani. In rest, gipsul este total inutil si chiar daunator vindecarii....
- sun aparenta de ""entorsa""se pot ""ascunde""diagnostice mai grave, cum ar fi fracturile maleolare, fracturile calcaneului, gleznei sau navicularului, leziuni cartilaginoase sau tendinoase etc.
- prin urmare, entorsa gleznei trebuie controlata clinic la 1, 2, 4 sai 6 saptamani de la producere.
- sunt absolut normale simptomele descrise de catre D-voastra, fiind expresia tulburarilor vasculare secundare oricarui traumatism al gleznei sau al piciorului, mai ales daca pacientul exgereaza cu efortul in primele 2-3 luni de la traumatism.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

andrezzzzz

acum 10 ani

Multumesc de raspuns da entorsa a gleznei nu a fost fractura ca am facut radiografie in diferite posturi ale gleznei doar ca am avut un edem si niste vanatai in zona entorsei atata tot si da mi sa pus gips

andrezzzzz

acum 10 ani

Si vroiam sa va mai intreb mi sau blocat putin tendoanele cum sa procedez sa revina la forma initiala.Multumesc Mult