Entorsa glezna(resimtire durere dupa aproape 2 luni)

Oase si articulatii

Postata de danydany76 cu 9 ani in urma.

Buna seara!As vrea sa va intreb de ce dupa 2 luni de la entorsa(s-a vinetit glezna si s-a umflat pe loc) inca simt dureri si se mai umfla ligamentele din partea exterioara a gleznei stangi...am fost seara la spital dar mi-au pus o fasa si atat.Urmatoarea zi urma sa ma duc la medic dar n-a fost acolo dar cel de la radiografii a fost si mi-a facut o radiografie pe care nici azi n-a vazut-o medicul.Daca as putea atasa aici sa o vedeti ar fi super.uitati mai jos.Sunt ingrijorat deoarece in septembrie am probe fizice de sustinut pentru politie si trebuie sa reincep antrenamentele de rezistenta :(
http://img.plici.ro/images/2015/04/06/PETRUTDAN1142.1214.11.10.169.10.2015022819355903ce94.jpg
http://img.plici.ro/images/2015/04/06/PETRUTDAN1142.1214.11.10.169.10.20150228193559147d53.jpg

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Radiografia nu are absolut nici o relevanta in absenta examinarii directe a pacientului.
Edemul ("umflarea") articulatiei poate avea legatura cu neglijarea tratamentului corect (care impune minimum 3 luni de abstinenta sportiva totala), dar poate semnifica si un diagnostic mai grav, care a "scapat" examinatii initiale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

echipamenteortopedice

acum 9 ani

Puteti folosi o orteza speciala pentru glezna pana aflati care este cauza exacta. Aceasta este indicata in entorse usoare, inflamatii si este folosita si ca preventie in practicarea sportului.