entorsa genunchi

Oase si articulatii

Postata de filipp0 cu 8 ani in urma.

De o săptămână am făcut o entorsa la genunchi.Dupa impact în partea exterioara a genunchiului m-am ridicat și mi-a fugit tendonul..După ce am stat în repaus și am pus comprese cu gheata mi s-a mai dezumflat,dar tot mai e umflat și simt durere la articulare..ce sfat îmi da-ti pentru a ma recupera mai repede? Sau ce ar trebui sa fac?

Raspunsuri (1)

Dr. Dragos Popescu

acum 8 ani

Probabil este vorba de o entorsa de ligament colateral intern. Speram sa nu fie ceva mai mult (ligament incrucisat anterior).
Daca la o saptamana persista durerea si inca mai este umflat cel mai bine ar fi sa va examineze geunchiul un ortoped specialist in patologia ligamentara a genunchiului.