entorsa genunchi

Oase si articulatii

Postata de CrashO cu 9 ani in urma.

In Noiembrie anul trecut, la fotbal, cand am aterizat de la un salt, am auzit un "poc" si m-a durut destul de tare, la genunchiul drept.
Am fost la spital, mi s-a facut un film si mi s-a spus ca am o "entorsa usoara" care e de la suprasolicitare si dupa o saptamana de repaus ar trebui sa fie ok.
De atunci, cam de fiecare data cand fac efort mai mare (mai multe zile consecutive) dreptul e foarte foarte obosit la genunchii, fata de stangul care e "fresh".
Aveam 110 kg in Noiembrie, de cand am zis ca ar fii cazul sa slabesc, iar acum am 90kg (la 1,70). Probabil articulatiile au fost afectate si de acolo de la suprasolicitare mereu. Rugamintea mea ar fii, daca imi recomandati ceva medicamente pentru a imbunatatii articulatile genunchiului in special. Lapte pentru calciu beau cam 250-500ml pe zi de vreo 6 luni. Ce pot face pentru a-mi proteja articulatile? (Folosesc si genunchiera cand fac efort)

Raspunsuri (2)

Dr. Tarek Nazer

acum 9 ani

Buna ziua
Nu mi separe normal ce se intampla la genunchi , parerea mea ca aveti o leziune la nivelul genunchiului posibil de menisc , pe care trebuie examinat si investigat cum trebuie si nu doar sa va da-m sfaturi pe net pentru imbunatatii articulatia .
Suprasolicitare in mod normal afecteaza ambii genunchi iar durere doar la un genunchi reflecta o leziune /problema locala . Din pacate prib intetmediul netului nu se poate pune un diagnostic si fara diagnostic nu putem sa va oferim tratament .
Insa daca va inteseaza un consult , va putem ajuta
O zi buna
Dr Tarek Nazer
Medic specialist ortopedie & traumatologie
Www.consultatieortopedie.ro

IulianGG

acum un an

Te salut. Cum ti a trecut genunchiul ? Sunt in aceeasi situație...