Entorsa Genunchi

Oase si articulatii

Postata de Elvis97 cu 10 ani in urma.

Sunt un tanar de 16 ani, si cum sunt in floarea varstei,practic fotbal de performanta.Intr`o zi, in timpul unui antrenament fizic mai solicitant, am inceput sa simt dureri la genunchi, in partea interioara a genunhiului.Durerea mi`a trecut in acea zi, dar in urmatoarele zile, a revenit, si m`i s`a invinetit putin in acea zona.Am fost la spital, si m`i s`a spus ca am o usoara entorsa colaterala.Ce inseamna asta defapt?..Ce parte a genunchiului este afectata?..Si cat timp trebuie repaus?

Raspunsuri (3)

Dr. Ciprian Nanescu

acum 10 ani

Gnunchiul este o articulatie importanta a carei stabilitate este mentinnuta de un aparat capsulo-ligamentar complex. Ligamentele colaterale sunt cale din partea mediala si laterala a articulatiei si stabilizeaza genunchiul in plan frontal: medio-lateral. In functie de gradul - gravitatea- entorsei durata repausului variaza intre 2 si 4 saptamani.

Ignat Sorina

acum 10 ani

Buna ziua.Am 16 ani,si am suferit o entorsa de gr 1/2 in zona genunchiului,in urma unei alunecari.Am fost la medic,si mi-a recomandat repaus cu o perna sub genunchi,fasa elastica si gel antireumatic.Nu pot sa fac flexia completa si sunt ingrijorata,deoarece nu vreau sa-l pun in gips pt ca trebuie sa merg la scoala.Rugamintea mea este sa-mi spuneti ce e de facut,ca sa se vindece,inafara de gips.Va rog mult !

Dr. Ciprian Nanescu

acum 10 ani

Mentineti indicatiile care v-au fost mentionate de medical ortoped pentru o perioada de 14 zile. Repausul complet nu este necesar dar o pozitie ridicata a genunchiului, chiar si la scoala, e benefica.