ENTORSA GENUNCHI

Oase si articulatii

Postata de liviana2001 cu 11 ani in urma.

Buna ziua, fiul meu in varsta de 20 de ani , in urma unei sarituri s-a trezit ca ii cedeaza genunchiul. Am mers la medic unde dupa ce i-a extras lichid , i-a pus piciorul in aparat gipsat 3 saptamani si a recomandat dupa scoaterea gipsului efectuarea RMN.Concluziile RMN-ului sunt:
- edem difuz de condil extern si zona metafizo-diafizara
- leziune de menisc extern corn anterior difuza si gradul 1 de corn posterior menisc intern
- lichid la nivelul bursei suprapatelare.
Piciorul nu mai este umflat si merge normal, dar spune ca mai aude cate un zgomot uneori cand paseste.Intrebarea mea este :este nevoie de interventie artroscopica si rezolvarea problemei prin aceasta procedura sau se poate remedia prin recuperare medicala.Multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Atitudinea colegilor ortopezi occidentali in entorsele genunchiului consta din evitarea categorica a oricarei imobilizari, gipsate sau in orteza. Imobilizarea determina ankiloza articulatiei si creste cu 1-2 luni perioada de recuperare.
Atitudinea terapeutica depinde de examenul clinic si in nici un caz de RMN. Problema imobilizarii gipsate este ca impiedica mult timp un examen clinic corect, singurul care poate orienta atitudinea terapeutica (tratament functional, interventie chirurgicala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

liviana2001

acum 11 ani

Multumesc, dar ce e de facut in situatia descrisa>

szuciu florica

acum 10 ani

pentru dureri de genunchi si umflaturi este bine sa tinem un regim alimentar si sa facem un tratament cu antibiotice cum ar fi claritromicina si antiinflamatorii piroxicam