Entorsa genunchi,hemartroza va rog ajutor!

Oase si articulatii

Postata de Laurentiu756 cu 8 ani in urma.

Buna ziua,am 15 ani si acum 1 luna am calcat stramb, si la genunchi am simtit de parca s ar desprinde,dupa cateva ore s a umflat iar a doua zi am mers la spital, acolo mi s a scos lichid din genunchi si mi a fost pusa o atela ghipsata pe care am tinut o 1 luna ,am mai mers sa mi se scoata lichid din genunchi de cateva ori si astazi mi s a scos atela insa nu pot calca in el, nu il pot indrepta complet nici sa il strang complet si cand incerc sa calc in el ma doare calcaiul si talpa am facut si RMN. Ce imi recomandati? Va multumesc frumos.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Exista o singura recomandare imaginabila: sa consultati un specialist in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Laurentiu756

acum 8 ani

Multumesc,Am fost la acelasi doctor si mi s a spus ca 3-4 zile sa nu incerc sa calc in el si sa il masez deoarece imi trebuiesc 2 luni de recuperare,cred ca nu sunt primul si nici ultimul intalnit , ar trebui sa urmez sfaturile acestui medic sau sa merg mai departe? deoarece ma doare talpa si cand incerc sa il flexez la maxim sau sa il strang ma doare in parti la genunchi. Va multumesc daca imi raspundeti :)

Dr. Mihai Gavrila

acum 8 ani

Buna ziua,
Eu iti recomand sa iti faci un RMN de genunchi si sa mergi cu documentul cat mai repede la un specialist care face artroscopie de genunchi. Daca doresti te pot indruma.
Cu stima,
Dr. Mihai Gavrila chirurg umar si cot