Entorsa Genuchi - Gips de la gleza la picior - umflat pulpa

Oase si articulatii

Postata de Cicorel cu 8 ani in urma.

In urma cu trei zile am dansat la o petrecere ( break dance ). A doua zi dimineata m-am trezit cu genuchiul drept foarte umflat, dureros si nu puteam calca pe el. Pe la ora 14:00 m-am dus la urgente ca nu stiam ce sa mai fac ( cat am stat sa astept aveam febra mare ) . Acolo mi-a pus un gips de la glezna pana peste 20 cm de genuchi. Faza e ca pulpa piciorului este umflata foarte rau. Am taiat putin din gips deoarece imi era frica sa se umfla si mai rau. Acum genuchiul s-a desumflat totul e ok dar pulpa este inca umflata si rosie. De la ce poate fi?

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Colegii occidentali nu mai imobilizeaza gipsat articulatia genunchiului de cateva zeci de ani.
Entorsa genunchiului se trateaza functional (fara nici o imobilizare), evitandu-se astfel toate complicatiile imputabile imobilizarii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Cicorel

acum 8 ani

Din pacate ne aflam in Romania, unde datorita gipsului am facut o gramada de complicatii. Am o intrebare pentru dumneavoastra. Se poate sa dau jos gipsul si sa folosesc o genuchera de tip volei sau sa dau jos ghipsul si sa cumpar o orteza imobila pentru genuchi?

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Cu mare probabilitate nu aveti nevoie de nici o imobilizare a genunchiului.
Entorsa genunchiului se trateaza functional (fara nici o imobilizare), evitandu-se astfel toate complicatiile imputabile imobilizarii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior