Entorsa genuchi drept.

Oase si articulatii

Postata de hmarius14 cu 9 ani in urma.

Acum o luna m-am lovit la genunchiul drept in timp ce jucam fotbal. Mai exact dupa ce am sutat in minge si am pus piciorul in pamant am simit o durere la genunchi. A doua zi am fost la Spitalul Sf. Ioan, i-am explicat domnului doctor cum s-a intamplat, s-a uitat pe radiografii si a inceput sa consulte. In timp ce domnul doctor m-a supus testelor specifice nu ma durea deloc. Ulterior el m-a intrebat daca simt ca ma deranjeaza ceva si i-am spus ca in partea stanga a genunchiului drept. Diagnosticul domnului doctor a fost " Entorsa genuchi drept ". Acum, la o luna dupa ce am fost la doctor, simt o intepatura in spatele genunchiului cand "ma las pe vine", ulterior simt cum intepatura dispare daca raman in aceeasi pozitie.

Puteti sa imi spuneti ce ar putea fii? Multumesc.

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Este vorba despre o consecinta a traumatismului descris. Poate exista o leziune de menisc, poate fi numai o sinovita post-traumatica sau alte sute de posibilitati.
O entorsa a genunchiului necesita 6-12 sapatamni de repaus relativ (evitarea categorica a sportului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

hmarius14

acum 9 ani

Multumesc pentru raspuns.

De cateva zile nu mai simt acea intepatura in spatele genunchiului. Totusi as vrea sa va intreb daca as putea face exercitii usoare la bicicleta magnetica?

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Cred ca este inca destul de devreme.
V-as sfatui sa mai asteptati vreo cateva saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

hmarius14

acum 9 ani

revin la dumneavoastra cu o alta problema. nu mai simt acele dureri in spatele genunchiului despre care v-am comunicat acum cateva saptamani, insa acum a inceput sa ma intepe in zona rotulei cand fac putin efort. intepatura apare cand genunchiul este flexat la aprox. 45 de grade. puteti sa imi spuneti ce ar putea fii ? multumesc

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

O entorsa a genunchiului necesita 6-12 sapatamni de repaus relativ (evitarea categorica a efortului, respectiv a sportului).
Este evident ca, nerespectand aceste sfaturi, va confruntati cu consecinte...
Poate exista o leziune de menisc, poate fi numai o sinovita post-traumatica sau alte sute de posibilitati.
O consultatie clinica la specialistul in artroscopia genunchiului ar fi salutara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior