Entorsa de glezna (Rog raspuns rapid)

Oase si articulatii

Postata de Andreykos cu 10 ani in urma.

Acum doua zile am calcat stramb la fotbal s-a auzit poc, nu am fost la doctor, dar am tinut gheata pe glezna si am facut niste exercitii si am fortat piciorul. Am glezna vanata pot merge normal, ma doare foarte putin. Ce este de facut?

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Raspunsul este foarte simplu: trebuie sa apelati la un specialist, deoarece nu sunteti sigur ca este vorba despre o entorsa usoara/medie (ce necesita tratament functional), o entorsa grava (ce necesita 6-8 saptamani de imobilizare gipsata) sau de o fractura a calcaneului, talusului, navicularului, o leziune a tendonului calcaneean sau a tendoanelor fibulare, o leziune cartilaginoasa importanta, o fractura-luxatie Lisfranc (toate acestea necesitand interventie chirurgicala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

MihaM

acum 10 ani

In jud.Calarasi,in comuna Varasti,este o batrana la care vin si medici care''repara''oasele,si ea iti spune daca este necesar sa mergi la doctor sau te rezolva.
Desi pare empiric este ultima din familia sa care mai practica,restul care au avut acest har fiind decedati.Eu personal am fost la ea transportand multe cunostinte,rude,vecini, adulti si copii ca sa-i ajut.Va puteti interesa de la cetatenii din comuna,aceasta fiind cunoscuta in regiune.Multa sanatate!