entorsa de genunchi?

Oase si articulatii Operatie ortopedica

Postata de MembruMobileApp1497969186 cu 7 ani in urma.

Buna ziua,in urma cu 2 saptamani am suferit o entorsa de genunchi.Am fost la doctor si am urmat tratament cu antiflamatoare si am avut pusa o atela timp de o saptamana.In urma controlului doctorul a stabilit sa port ghips circa 6 saptamani,recunosc ca mai calc pe picior pana ma duc la baie sau pana la bucatarie.intrebarea mea este de ce asa mult timp trebuie sa tin ghipsul?ce complicatii pot sa am?daca este necesara o operatie?

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
La ora actuala, colegii ortopezi occidentali sunt cu totii de acord ca imobilizarea gipsata in cazul entorsei genunchiului este nu numai inutila, dar si daunatoare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

MembruMobileApp1497969186

acum 7 ani

Atunci ce ar trebui sa fac???am voie sa calc pe picior sau trebuie sa nu calc deloc??MULTUMESC

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Daca este o fractura sau o leziune cartilaginoasa, nu aveti voie sa calcati.
Daca este o entorsa, puteti calca pe picior.
Raspunsul depinde de diagnosticul precis.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

MembruMobileApp1497969186

acum 7 ani

Va multumesc mult de raspuns!

MembruMobileApp1497969186

acum 7 ani

Mai am o intrebare :ce complicati as putea sa am?Ca am ghips atata timp as putea sa am complicatii gen tromboza.Ce pot sa fac sa nu am asemenea complicatii,precizez ca nu stau imobilizata ma misc prin casa cu carjele(doctorul mi.a dat sa iau aspenter o pastila pe zi timp de 30 de zile)